Boring Bar
We are a leading Manufacturer of vtl boring bar, c08k sclcr 06 boring bars, silent boring bar, stxcl boring bars, cnc tool holder block and bt 40 boring tools from Pune, India.
Approx. Price: Rs 37,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | BT 40, BT50 |
| Material | Alloy Steel |
| Brand | Pluto |
| Material Grade | En 47 |
| Color | Black |
| Shank Diameter | BT40 |
| Usage/Application | VMC |
| Quantity Per Box | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
Oil and gas sector is a prime mover of the economy. As oil & gas industry moves towards standardization of equipment as well as enhanced use of IoT, it calls for sophisticated components. Oil & gas components are usually made of forged steel, stainless steel, titanium, duplex materials, enconel and so on.�
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2-3 weeks
- Packaging Details: Plastic box
C08K SCLCR 06 Boring Bars
Approx. Price: Rs 3,480 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Insert Shape | WNMG |
| Overall Length | 300 mm |
| Coolant Type | External Coolant |
| Shank Type | Square Shank |
Special plunging geometry with chip splitting grooves allows high penetration rate for plunging operations. High positive inserts are extremely suitable for machining counter bores with big face machining.
Approx. Price: Rs 12,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Shank Diameter | 12 mm |
| Min Boring Diameter | 10 mm |
| Material Grade | Carbide Steel |
| Insert Shape | DCMT |
| Overall Length | 300 mm |
| Coolant Type | External Coolant |
Oil and gas sector is a prime mover of the economy. As oil & gas industry moves towards standardization of equipment as well as enhanced use of IoT, it calls for sophisticated components. Oil & gas components are usually made of forged steel, stainless steel, titanium, duplex materials, enconel and so on.�
Approx. Price: Rs 1,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 32 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Brand | Pluto Holder |
| Length | Upto 300 mm |
| Packaging Type | Box |
| Available Material | Solid Carbide,Carbide Reinforced Steel |
Available Model :
- S06F STXCL/R 06
- S08K STXCL/R 06
- S08K STXCL/R 09
- S10K STXCL/R 09
- S10K STXCL/R 11
- S12M STXCL/R 09
- S12M STXCL/R 11
- S16Q STXCL/R 11
- S20Q STXCL/R 11
- S20Q STXCL/R 16
- S25Q STXCL/R 16
Approx. Price: Rs 9,600 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Straight Shank |
| Head Diameter | depends o machine |
| Length | 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
CNC machine tool holders holding block as per your machine requirement.
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2-3 weeks
- Packaging Details: Corugated box
Approx. Price: Rs 9,600 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Reduced Shank |
| Length | 100 mm |
| Usage/Application | Pluto |
| Hardness | 40-42 HRC |
| Packaging Type | Plastic Box |
| Surface Finish | Grinding |
| Country of Origin | Made in India |
Special plunging geometry with chip splitting grooves allows high penetration rate for plunging operations. High positive inserts are extremely suitable for machining counter bores with big face machining.
Approx. Price: Rs 15,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Axial Adjustment Range | 10mm |
| Insert Style | any suitable |
| Size | 10 mm |
| Type | Reduced Shank |
| Head Diameter | As per requrement |
| Country of Origin | Made in India |
Special plunging geometry with chip splitting grooves allows high penetration rate for plunging operations. High positive inserts are extremely suitable for machining counter bores with big face machining.
Approx. Price: Rs 2,220 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Carbide |
| Coolant Type | External coolant |
Special plunging geometry with chip splitting grooves allows high penetration rate for plunging operations. High positive inserts are extremely suitable for machining counter bores with big face machining.
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Shank Diameter | 12 mm |
| Min Boring Diameter | 10 mm |
| Material Grade | Carbide Steel |
| Insert Shape | DCMT |
| Overall Length | 125 mm |
| Coolant Type | External Coolant |
Special plunging geometry with chip splitting grooves allows high penetration rate for plunging operations. High positive inserts are extremely suitable for machining counter bores with big face machining.