Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Diameter | 25 mm |
| Material | En 47 |
| Usage/Application | Turning |
| Model Name/Number | Pluto |
| Brand | Pluto |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Diameter | 25 mm |
| Material | EN-47 |
| Usage/Application | Special |
| Model Name/Number | BT40 / BT50 |
| Brand | Pluto |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Pluto Holder |
| Material | Hard Alloy |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Plastic Box |
| Length | Upto 100 mm |
| h=h1=B | Description |
I1 mm |
I3 mm |
F1 mm |
Insert |
| 16 | DDJNL/R 1616 H11 | 100 | 30 | 20 | DN..1104.. |
| 20 | DDJNL/R 2020 K11 | 125 | 30 | 25 | DN..1104.. |
| 25 | DDJNL/R 2525 M11 | 150 | 30 | 32 | DN..1104.. |
| 20 | DDJNL/R 2020 K15 | 125 | 39 | 25 | DN..1506.. |
| 25 | DDJNL/R 2525 M15 | 150 | 39 | 32 | DN..1506.. |
| 32 | DDJNL/R 3232 P15 | 170 | 39 | 40 | DN..1506.. |
Additional Information:
Product Details:
| Packaging Type | Box |
| Available Material | Solid Carbide, Carbide Reinforced Steel |
| Length | Upto 130 mm |
| Brand | Pluto Holder |
VMC Cutting Tools
We offer a wide range of VMC Cutting Tools designed for high-precision machining in Vertical Machining Centers. Made from premium-quality materials, these tools ensure excellent performance, durability, and long tool life. Suitable for cutting various metals and materials, they deliver smooth and efficient operations. Available in multiple types and specifications to meet diverse industrial requirements.
Product Details:
| Brand | Pluto Holder |
| Packaging Type | Box |
| Available Material | Solid Carbide,Carbide Reinforced Steel |
VMC Cutting Tools
We offer a comprehensive range of VMC Cutting Tools designed for high-precision machining in Vertical Machining Centers. These tools are manufactured using premium-quality materials to ensure excellent performance, durability, and accuracy. Suitable for cutting a variety of materials, they deliver efficient and smooth operations. Available in multiple types and specifications to meet diverse industrial needs.