Product Details:
| Material | HSS |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Pluto Holder |
| Head Diameter | Upto 20.5 mm |
| Shank Diameter | Upto 10 mm |
| Shank length | Upto 47 mm |
Chamfering end mill cutter is a tool used to create bevels or chamfered edges on workpieces. It features a special cutting geometry that enables precise angle cuts, often used in deburring, edge preparation, or when creating beveled surfaces in milling operations.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Color | Black |
| Hardness | 40 - 42 HRC |
| Brand | Pluto |
| Length | Upto 80 mm |
| Packaging Type | Box |
| Available Material | Solid Carbide, Carbide Reinforced Steel |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | Pluto Holder |
| Available Material | Solid Carbide,Carbide Reinforced Steel |
| Finish | Gloss |
| Packaging Type | Box |
We mfg. Cartridges